Αποσμητικα

Απάντηση
stergios

Ηλίας έγραψε:Δεν ήταν εύλογη η απορία μου δηλαδή ; Δε τρολάρω ποτέ πάντως.
Κατα τη γνωμη μου κ την κοινη λογικη αλλο ειναι να εφαρμοζεις κατι που προοριζεται για το δερμα πανω στο δερμα κ αλλο ειναι να το εφαρμοζεις σε περιοχη με τριχοφυΐα. Γινεται ενας αχταρμας. Μια περιοχη που δεν αεριζεται κ δε στεγνωνει οπως στην περιοχη της μασχαλης επαρκως κ μαλιστα "μουσκευεται" απο ιδρωτα κ συνεπως αναπτυσσονται βακτηρια θα χει καλυτερα αποτελεσματα το αποσμητικο η το αντι-ιδρωτικο αν δεν εχει τριχες. Η τριχα σε τετοια σημεια κραταει μυρωδια κ τοξινες κ αυτη ειναι η δουλεια της. Τωρα αν θα τις κουρεψεις..αν θα τις αφησεις ολο γοητεια κ αντριλα να πεταγονται απ τη μασχαλη σου οταν κλεινεις τα χερακια σου :-) η θα τις ξυρισεις τελειως ειναι στην κριση σου. Σ εμενα παντως λειτουργει καλυτερα αν τις εχω κουρεψει με τη μηχανη πολυ κοντες.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Randyman έγραψε: Προσωπικά έχω καταστρέψει άπειρα μαύρα κοντομανικα από το roll on σε βαθμό που τα πέταξα είτε έβαζα λίγο roll on είτε πολύ.
Ένας από τους λόγους που τα σταμάτησα όλα αυτά τα αποσμητικά και άρχισα να χρησιμοποιώ κρύσταλλο.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κρύσταλλο όταν λες?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Είναι το λεγόμενο alum block που αναφέρθηκε από τα παιδιά παραπάνω. Σκέτο είναι άοσμο αλλά υπάρχει και με άρωμα. Το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και έχω βρει την ησυχία μου. Έχω γράψει σχετικά, κάποιες σελίδες πίσω.
Νίκος
stergios

Καποια στοιχεια που βρηκα για τα alum. Ορυκτα κ τεχνητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Ιαν 2017, 09:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο μιας και άνοιξες τον "Ασκό του Αιόλου" θα πω πως,το alum block δεν είναι και τόσο αθώο,όσο μας το παρουσιάζουν, μάλιστα δεν ενδεικνύεται για χρήση στην μασχάλη,που το δέρμα είναι λεπτότερο,και ναι ενοχοποιείται εδώ και πάρα πολλά χρόνια,για τη νόσο Αλτσχάιμερ,καρκίνο του μαστού,και πολλές άλλες καρκινογενέσεις...

Και εφόσον το νήμα είναι για τα αποσμητικά,θα προτείνω τα roll on της Herbana,είναι φθηνά με άμεση απορρόφηση,αγνά συστατικά,διακριτικό άρωμα,(που διαλέγεις αν θές)ακόμα και το άοσμο της σειράς,είναι όλα εξαιρετικά,κατά την γνώμη πάντα,και νομίζω πως αξίζουν να τα δοκιμάσετε... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Μμμμμμ άντε πάλι ιντερνετοπαραγγελία στο etsy! Μπράβο βρε Tony, δεν θα αγιάσω ποτέ!
Let the music play
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ήθελα εδώ και καιρό να γράψω για το αποσμητικό της Herbana,αλλά όλο και το ανέβαλλα.
Ό,τι είπε ο Αντώνης,με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Πάναγνο.Και κάνει φοβερή δουλειά,
με κρατάει δροσερό και στεγνό.
Συν ότι έχει μεγάλη διάρκεια στο δέρμα μου,μέχρι το απόγευμα τουλάχιστον.
Εξαιρετικό.Δεν μπορώ να ξέρω ακόμα το πόσο θα μου κρατήσει,αλλά όποτε και να τελειώσει,θα το ξαναπάρω.
Το green tea συγκεκριμένα,έχει πολύ φρέσκο και αναζωογονητικό άρωμα.
Καλύτερο και από το Speick που έχω,και φυσικά από όλα τα σουπερμαρκετίστικα.
Επενδύστε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Αντώνη υποτίθεται οτι οι κρύσταλλοι είναι φυσικοί, δεν περιέχουν aluminium και οτι το alum είναι ακίνδυνο. Πάντως και τα herbana alum περιέχουν,οπότε είναι το ίδιο πράγμα. Εγώ πάντως οταν μου τελειώσει ο κρύσταλλος, θα χτυπήσω ένα herbana και αφού θα παραγγείλω που θα παραγγείλω, θα πάρω και ένα balm! :violin:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Νίκο ακριβώς αυτό που λές,"υποτίθεται"ότι οι κρύσταλλοι είναι φυσικοί,και δεν περιέχουν aluminium,και ότι το alum θεωρητικά είναι ακίνδυνο,όμως λόγω ότι έχω σταματήσει πλέον να μιλάω για συστατικά έτσι (αυθαίρετα)
δεν θα το συνεχίσω*...

* Τα herbana λόγω του ότι έχω μιλήσει με τον κατασκευαστή,χρησιμοποιεί superfine vegetable powders certificated
(σκόνες φυτικής) και όχι σε μορφή κρυστάλλων.
* Αν πάρα αυτά μου ζητηθεί,πολύ ευχαρίστως. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”